iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Dozorca
Gdzie jest dozorca mojego miasta? Gdzie cieć stojący w bramie i tlący papierosa, który każdego przechodnia mierzy surowo wzrokiem. 
 
A pani do kogo? Na długo?
 
Irytujące wchodzenie z butami w czyjąś prywatność. Ale o wiele bardziej skuteczne niż tysiące kamer zamontowanych w całym mieście. W książce Błażeja Brzostka „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy lat 1955-1970” popularny stróż, strupel, struś określany był jako ktoś, kto „pilnował wewnętrznego porządku przed chaosem zewnętrzności”. Przesiadywał w stróżówce lub obchodził posesję z nieodłączną miotłą.  W zależności od dekady i miejsca pracy cieszył się zróżnicowaną opinią. Niektórzy zbyt często wynosili sekrety kamienicy na zewnątrz i przekazywali informacje policji, ale niektórzy bronili „swojego „ miejsca przed intruzami, co w ich mniemaniu oznaczało nie-mieszkańcami.
 
Byli jak nieodłączny mebel, jak ostoja porządku i spokoju. Potrafili przegonić dzieciaki grające w piłkę i hałasujących gości na imieninach. W czasie okupacji nierzadko brali udział w ukrywaniu konspirujących, Żydów lub innych obywateli miasta na cenzurowanym. Wiedzieli więcej niż powinni ale różnie z tych informacji korzystali.
 
Wraz z powolnym zatarciem pierwotnych zadań znikało często poczucie bezpieczeństwa. Czy obecnie rodzaj pilnującego dozorcy spełnia security na strzeżonych osiedlach.
 
Weszłam ostatnio do jednego z nowo powstałych budynków na Mokotowie, aby zobaczyć klatkę schodową przypominającą raczej hol ekskluzywnego hotelu. Za blatem siedział znudzony pan patrzący w monitor. Stałam ze znajomymi i psami rozglądając się wokół. Oczywiście nie weszliśmy dalej, nie ma co robić paranoi, że wyglądaliśmy „podejrzanie”.
 
Ale gdyby pan ochroniarz spełniał funkcje dozorcy, to z pewnością już od progu zatrzymałoby nas pytanie „a państwo do kogo?” i pewnie to pytanie by nas zirytowało, bo co go to obchodzi.
 
Dla mieszkańców byłoby to o wiele bardziej „bezpieczne” niż monitoring i wysoki płot. I o wiele bardziej ludzkie, bo może dozorca był wścibski, ale przynajmniej znał wszystkich, pytał, co u nich. Pierwiastek żywego zamiast obiektywu śledzącego twój ruch.
 
                           
                          Kultowi dozorcy z serialu "Dom"
Komentarze (4)
Nienormalni (poza kategoriami)

Komentarze

2011-09-12 19:15:54 | 178.73.63.* | magdakic
Re: Dozorca [2]
Ja tylko chcialam zauważyć,że obok Popiołka na zdjęciu nie stoi jego
żona,dozorczyni,a mieszkanka kamienicy babcia Lermaszewska ;) skomentuj
2011-09-12 21:35:18 | *.*.*.* | czarnapantera
koniec świata;) skomentuj
2011-09-13 08:11:25 | *.*.*.* | Sylwia Chutnik
@Magda- ależ oczywiście! za karę obejrzę cały serial jeszcze raz:) skomentuj
2011-09-16 09:27:58 | 178.73.63.* | magdakic
Re: Dozorca [0]
No no, tez bym obejrzała znów, ale chyba muszę odczekać... skomentuj

Sylwia Chutnik on Facebook